BEETLE

Mini tour Bohemia 2004

Šlo o celkem triviální naučný okruh. Pro nové auto je zhruba 170 km sranda. Nikoliv však pro naše broučíny.

Řazení automobilů, volba předsedy a místopředsedy se konaly na Žižkově náměstí ve 13.15. Nutno přiznat, že broukům společnost Rolanda a kašny sluší. Avšak žádosti kolemjdoucích, které byly ve smyslu „Můžete kousek stranou, abychom je vyfotili ?“ mě trošku překvapily. Ale my jsme se neurazili. Jako správní chlapi totiž víme, že nesplňujeme kritéria krásy, která jsou broukům adekvátní. Nedalo se tedy namítat zhola nic.

Druhá v pořadí byla Bechyně. Nádherné město, opravdová Rožmberská bašta. Uvědomil jsem si to při vjezdu na jednosměrný most. Ten najdete schovaný přímo v podzámčí. Nedalo mi to.

Zastavil jsem skoro přesně ve středu. Hledání foťáku mi zabralo asi dvě minuty. Vzhledem ke své šikovnosti jsem zhruba stejnou dobu fotil. Nádhera. Řidič stejně starého veteránu (oprejskané dacie) na mně něco křičel a pak si ťukal na hlavu. Duševní chudák, kráse starým broukům nerozumí.

Na ohromném náměstí, avšak s venkovskými baráky ( měšťanům asi došel dech ), je docela slušná restaurace s ještě slušnějšími cenami. A poměrně hezký personál. Nedalo nám ani moc práce si ho prohlédnout. Přišli sami až před hospodu. Pochopitelně nás neobdivovali.

Do Týna jsme díky objížďkám jeli poměrně dlouho. Nádherně upravené náměstí s kostelem jsou asi jediné věci, které tu stojí zato vidět. Tedy, ještě Temelín.

Soběslav byla naší relativní konečnou. Relativní proto, že jsem si to myslel. Děkanský kostel je vskutku impozantní a téměř nejvyšší věž dává tušit slušný výhled. Ale chyba lávky, Soběslav je spíš v ďolíku a kromě přilehlých čtvrtí toho moc neuvidíte !

S broukem jsem vyrazil napřed (zásadně Vám to nedoporučuji !!!). A to v domnění že klienta a důležitou schůzku nemohu odložit. Můj brouk má ale jiný názor. Před Planou mi došel benzín. Čekal jsem u silnice více jak 40 minut než jsem zahlédl všemi předjížděné a pomalu se hýbající brouky. Gestikulace ani jiné mávání nepomohly. Kamarádi projeli bez povšimnutí. Došlo jim to až po sto metrech. Dozvěděl jsem se, mimo jiné, že „Kdyby to udělala moje manželka, tak ji zabiju.“ Druhý kolega říkal ještě něco o mávajícím troubovi, který chce asi někam vzít. Takové on prý nebere a proto jel klidně dál. Děkuju pěkně, aspoň už vím co znamená červeně svítící G.

A takhle to dopadlo. Brouk na provaze a řádně ulitý. Jediné co udělal je to, že občas pořádně prásknul. Ale nenaskočil… A poučení ? Při průměrné spotřebě 12 litrů tankujte plnou. Brouk spolyká víc než zánovní šestiválec. A to dokonce v závislosti na počasí. Když je hezky a vylézají všichni brouci na sluníčko, tak je to lepší. Beetle má totiž sluníčko rád. Ale jsem na tom lépe než kolega. Tomu žere 18 l.

La tour de Vysoký Chlumec

Vysoký Chlumec je zvláštní městečko. Z dálky vypadá opravdu impozantně. Jeho důstojnost na první pohled umocňují ještě dominanty kamenných lomů, kde se štípou známé Chlumecké dlažební kostky.

Při bližším pohledu je zřejmé, že lidé zde nemají ke kulturním hodnotám příliš velký vztah. Taková to reklama na chladící techniku rozhodně nebyla v podzámčí jediná. Ono „bordelářství“ nespasil ani nově založený skanzen.

Zde jsou znovu postavené domy lidové architektury, včetně repliky vodní pily. Bohužel ta je však nefunkční.

V nedalekých Sedlčanech je možné vidět všechno. Včetně šestipatrových paneláků za kostelem. Za opravdový odvaz však považuji tento neorenesanční dům. Z celého náměstí je bezkonkurenčně nejlepší. A jeho razance je obdivuhodná. Pozornému čtenáři neuniknou ani „invenčně“ tvarované sloupy veřejného osvětlení .

Za nejlepší z celého výletu považuji zámeček Vrcholtovy Janovice. Je to, pravda, průměrná romantizující architektura. Avšak, vtažena do krásného krajinného komplexu okolního parku. A expozice života buržoazní smetánky 19. století taky stojí za to ! Zahrada prošla, mimo jiné, těžkou zatěžkávací zkouškou Rudé armády. Dnes by to asi nikdo nepoznal. Anglický park s rybníčky a vodopády je totiž skvělý.

La tour de Kutná Hora

Kutná Hora je jedno z mých nejoblíbenějších měst. Osobně ji považuji za mnohem krásnější než Tábor. K vidění je zde nebývalé množství skvělé architektury. Na několika kilometrech čtverečních máte k dispozici pestrou historickou a prakticky nezměněnou skrumáž středověku. Místní sklepy a vinárny stojí rozhodně za to.

Hlubinné doly o 600 metrech a více jsme navštívili rovněž. Stylově, se svítilnami a mokrými plášti.

Tak tohle je například obdoba výtahu. Čtyři koňské síly v originálním pojetí a 400 kg nosnost. Jde o středověký originál.

Krokodýl, co by zkamenělina, stál také za to.

Doporučuji i Cisterciáský klášter. Rozhodně stojí za to. Santini zde dělal co mohl. Je to gotika, nebo baroko ? Od každého trochu …

A nakonec Štenberk. Bylo moderní dávat v Českém prostředí německé názvy. Místo i jeho charakter odpovídají zcela názvu. Je to nedobytný hrad s krásným výhledem na Sázavu.

Kontakt

Převrátilská 330/15
390 01 Tábor

Kde nás najdete

Mapa

Novinky

16. 1. 2020

Aktuálně hledáme uchazeče na pracovní pozice ► Náš tým ► kariéra

Anketa

Z jakého důvodu byste nevyhledali spolupráci s architektem při návrhu Vašeho nového domu?

Nahrávání ... Nahrávání ...